68th National Film Awards 2022 Full Winners List: सूर्या और अजय देवगन ने जीता सर्वश्रेष्ठ अभिनेता का पुरस्कार

You are currently viewing 68th National Film Awards 2022 Full Winners List: सूर्या और अजय देवगन ने जीता सर्वश्रेष्ठ अभिनेता का पुरस्कार

68वें नेशनल फिल्म अवॉर्ड 2022 (68th National Film Awards 2022) का ऐलान कर दिया गया है। जिसका आयोजन दिल्ली में किया गया। 68वें राष्ट्रीय फिल्म पुरस्कार में अजय देवगन को फिल्म ‘तानाजी: द अनसंग वॉरियर‘ के लिए बेस्ट एक्टर के अवॉर्ड से नवाजा गया।

राष्ट्रीय फिल्म पुरस्कारों के लिए 10 सदस्यीय जूरी का नेतृत्व फिल्ममेकर विपुल शाह ने किया। अन्य सदस्यों में सिनेमैटोग्राफर धरम गुलाटी, जीएस भास्कर, श्रीलेखा मुखर्जी, ए कार्तिकराजा, वीएन आदित्य, संजीव रतन, विजी तंपी, एस थंगदुरई और निशिगंधा शामिल हैं।

अजय देवगन को फिल्म ‘तानाजी: द अनसंग वॉरियर‘ के लिए बेस्ट एक्टर का अवॉर्ड मिला। उनके साथ साउथ स्टार सूर्या को फिल्म ‘सोरोरई पोतरू‘ के लिए बेस्ट एक्टर का अवॉर्ड दिया गया। आपको बता दे की यह तीसरी बार है जब अजय देवगन को नेशनल फिल्म अवॉर्ड मिला है। इससे पहले फिल्म ‘जख्म‘ और ‘द लीजेंड ऑफ भगत सिंह‘ के लिए उन्हें बेस्ट एक्टर का पुरस्कार मिल चूका है।

68th National Film Awards 2022 Winners List PDF

68th National Film Awards 2022 Winners List

राष्ट्रीय फिल्म पुरस्कारों 2022 के लिए कुल 400 फिल्मों का आवेदन आया था। इनमें 300 फीचर फिल्म और 150 नॉन फीचर फिल्म शामिल थी। ये फिल्में 30 अलग-अलग भाषाओं में बानी हुई हैं। मध्य प्रदेश को मोस्ट फिल्म फ्रेंडली स्टेट का अवॉर्ड मिला। आइए जानते है किस किस को क्या-क्या अवॉर्ड मिला।

यह भी पढ़े – 67th National Film Awards 2019: Complete list of Winners

सूर्या को ‘सोराराई पोतरू’ के लिए और अजय देवगन को ‘तानाजी: द अनसंग वॉरियर’ के लिए बेस्ट एक्टर के अवॉर्ड के लिए चुना गया।

Feature Films

Best Feature Film: Soorarai Pottru

Best Director: Sachy, Ayyappanum Koshiyum

Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment: Tanhaji

Best Actor: Suriya for Soorarai Pottru and Ajay Devgn for Tanhaji

Best Actress: Aparna Balamurali, Soorarai Pottru

Best Supporting Actor: Biju Menon, Ayyappanum Koshiyam

Best Supporting Actress: Lakshmi Priya Chandramouli, Sivaranjaniyum Innam Sila Pengallum

Best Screenplay: Soorarai Pottru, Shalini Usha Nair and Sudha Kongara

Best Screenplay (Dialogue Writer): Madonne Ashwin, Mandela

Best Music Direction (Songs): Ala Vaikunthapurramuloo, Thaman S

Best Music Direction (Background Music): Soorarai Pottru, GV Prakash

Best Male Playback Singer: Rahul Deshpande for Mi Vasantrao

Best Female Playback Singer: Nanchamma, Ayyappanum Koshiyam

Best Lyrics: Saina, Manoj Muntashir

Best Audiography (Location Sound Recordist): Jobin Jayan, Dollu

Best Audiography (Sound Designer): Anmol Bhave, Mi Vasantrao

Best Audiography (Re-recordist of the final mixed track): Vishnu Govind and Sree Sankar for Malik

Best Choreography: Sandhya Raju, Natyam

Best Cinematography: Avijatrik, Supratim Bhol

Best Costume Design: Nachiket Barve and Mahesh Sherla, Tanhaji

Best Production Design: Anees Nadodi, Kappela

Best Editing: Sreekar Prasad, Sivaranjiniyum Innum Sila Pengalum

Best Make-up: TV Rambabu, Natyam

Best Stunt Choreography: Rajasekhar, Mafia Sasi and Supreme Sunder, Ayyappanum Koshiyum

Special Mention: Aimee Baruah for Semkhor, Vaanku, June, Kishore Kadam for Avwanchhit & Godakaath, and Varun Buddhadev for Toolsidas Junior

Best Hindi Film: Toolsidas Junior

Best Kannada Film: Dollu

Best Malayalam Film: Thinkalazhcha Nishchayam

Best Tamil Film: Sivaranjiniyum Innum Sila Pengalum

Best Telugu Film: Colour Photo

Best Haryanvi Film: Dada Lakhmi

Best Dimasa Film: Samkhor

Best Tulu Film: Jeetige

Best Marathi Film: Goshta Eka Paithanichi

Best Bengali Film: Avijatrik

Best Assamese Film: The Bridge

Best Child Artist: Anish Mangesh Gosavi for Tak-Tak

Best Children’s Film: Sumi

Best Film on Environment Conservation/Preservation: Talendanda

Best Film on Social Issue: Funeral

Indira Gandhi Award for Best Debut Film of a Director: Mandela

Non-feature Films

Best Non-feature Film: Testimony of Anna

Best Environment Film: Manah Aru Manuh

Best Film on Family Values: Kukumarchan

Best Short Fiction Film: Kachichinithu

Best Investigative Film: The Saviour: Brig. Pritam Singh

Best Promotional Film: Surmounting Challenges

Best Science and Technology Film: On the Brink Season 2 – Bats

Best Exploration Film: Wheeling The Ball

Best Educational Film: Dreaming of Words

Best Film on Social Issues: Justice Delayed But Delivered and Three Sisters

Best Arts and Culture Film: Naadada Navaneeta DR PT Venkateshkumar

Best Biographical Film: Pabung Syam

Best Ethnographic Film: Mandal ke Bol

Best Debut Non-feature Film of a Director: Pariah

Best Direction: Oh That’s Bhanu, RV Ramani

Best Cinematography: Shabdikkunna Kalappa, Nikhil S Praveen

Best Audiography: Pearl of the Desert, Ajit Singh Rathore

Best Narration Voiceover: Rhapsody of Rains – Monsoons of Kerala, Shobha Tharoor Srinivasan

Best Music Direction: 1232 kms: Marenge Toh Wahin Jaakar, Vishal Bhardwaj

Best Editing: Borderlands, Anadi Athaley

Best On-Location Sound: Jadui Jangal, Sandip Bhati, and Pradeep Lekhwar

Special Jury Award: Admitted, Ojaswee Sharma

Best Book on Cinema: The Longest Kiss by Kishwar Desai

Best Book on Cinema (Special Mention): MT Anunahvangalude Pusthakam, Anoop Ramakrishnan, and Kali Paine Kalira Cinema by Surya Deo

Best Film Critic: No winner this year.

Most Film Friendly State: Madhya Pradesh